مقالات

معرفی کامل الیاف طبیعی مورد استفاده در صنعت پوشاک

انواع الیاف طبیعی الیاف پشمی الیاف پنبه ای الیاف کتانی

بهره گیری از الیاف طبیعی در تهیه پوشاک، دارای مزایایی بسیار زیادی است که نقش چشمگیری در انتخاب مشتریان  دارد. همانطور که در مقاله تاثیر الیاف طبیعی بر روی سلامت پوست به آن اشاره کردیم، الیاف طبیعی (الیاف پشمی ، الیاف پنبه ای ، الیاف ابریشمی ، الیاف کتانی ) به دو دستۀ مختلف گیاهی و حیوانی تقسیم بندی می شوند. این الیاف نسبت به الیاف مصنوعی ساخت بشر ویژگی های بارز و برتری دارند که مطمئنا با دانستن این فواید، چنین محصولاتی بیشتر در سبد خرید مشتریان پوشاک قرار خواهند گرفت.

اهمیت الیاف طبیعی در تولید پوشاک

لباس تولید شده از الیاف ارگانیک (طبیعی) ضمن حفظ محیط زیست، حس راحتی و آسایش را به مشتری القاء می کند. چنین لباس هایی به خاطر داشتن وزن کمتر، نمره بهداشت فردی بالایی کسب می کنند. هرچند بیشتر مصرف کنندگان لباس های تهیه شده از الیاف طبیعی از چروک شدن و قیمت بالای این لباس ها انتقاد دارند، اما وجود ویژگی هایی همچون تنظیم بهتر دمای بدن در مقابل محیط اطراف و بحث بهداشت فردی، موجب برتری این نوع پوشاک شده است.

 ویژگی تمام الیاف طبیعی

پارچه و منسوجات تهیه شده از الیاف طبیعی ویژگی های منحصر به فردی دارند که در حفظ و نگهداری آنها بسیار مهم بوده و بایستی مصرف کنندگان از آن آگاه باشند. الیاف طبیعی به خاطر اینکه جزئی از طبیعت بوده اند، لذا قبلا دارای حیات بوده و همانند دیگر اجزای محیط زیست نیاز به استراحت و وقفه در پوشیدن جهت رسیدن به حالت اولیه خود دارند.

این الیاف در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خود بروز می دهند. به عنوان مثال در هنگام سرما منقبض شده و مانع عبور جریان هوا از بافت خود شده و در شرایط دمایی بالا هم منبسط شده و با عبور جریان از خود، احساس خنکی را در مصرف کننده ایجاد می کنند.

خواص ویژه الیاف طبیعی

الیاف پشم

ویژگی  لباس های پشمی

پشم در رده الیاف حیوانی قرار گرفته و از پروتئین مخصوصی به نام کراتین تشکیل شده است. پشم قدیمی ترین و برجسته ترین الیاف در صنعت نساجی است که توانایی جذب رطوبت معادل ۳۰% وزن خود را دارد . منسوجات تهیه شده از الیاف پشمی تنوع بسیار زیادی داشته و ضخامت های مختلفی را شامل می شوند. شاید بارزترین ویژگی های  الیاف پشمی دوام زیاد آن، خاصیت ارتجاعی اش می باشد به طوری که می توان این الیاف را هزاران بار  روی هم خم کرد بدون آنکه تار و پودشان آسیب ببیند. نازکی و ظرافت در کنار درخشندگی و جذب گرما و الکتریسیته نیز از دیگر خواص این الیاف مستحکم است.

الیاف پشمی با حبس کردن مولکول های در بین خود، نوعی عایق ایجاد کرده و از انتقال حرارت و همینطور الکتریسیته به بدن جلوگیری می کنند. علاوه بر این به خاطر قابلیت جذب رطوبتی که دارند به سرعت رطوبت بدن را جذب کرده و به آرامی آن را تبخیر می کنند.

شرایط نگهداری لباس های پشمی

*  به منظور افزایش دوام و طول عمر لباس های پشمی بایستی نکاتی را رعایت کنید که در زیر به آن اشاره می شود:

*  تمیز کردن لباس پشمی به وسیله فرچه ای نازک و سخت پس از هر بار استفاده

* پوشیدن لباس های پشمی  حداکثر دو روز به صورت متوالی

*  قرار دادن در لباس های پشمی در محیط های مرطوب به منظور رفع چروک

الیاف پنبه

ویژگی الیاف پنبه ای

الیاف پنبه ای در رده الیاف گیاهی قرار گرفته و در ایران به اشتباه آن را الیاف نخی می شناسند. این نوع الیاف توانایی جذب رطوبت به میزان ۱٫۵ برابر وزن خود را دارا هستند و می توانند به راحتی رطوبت طبیعی بدن را جذب کرده و سریعا در هوای محیط تبدیل به بخار کنند. عکس این موضوع هم صادق است و در شرایطی که رطوبت کم است، پنبه رطوبت محیط را به خود جذب می کند. 

اصولا پوشاک پنبه ای بدن انسان را در مقابل حرارت محیط اطراف محافظت کرده و حالت نرم و ملایمی در تماس با پوست دارند. چنین پوشاکی خاصیت ضد آلرژی داشته و برای کسانی که پوست حساسی دارند استفاده از آن توصیه  می شود.

این الیاف نیز همانند الیاف پشمی در فصول گرم انتقال دهنده سریع حرارت بوده و حس خنکی مطبوعی به فرد القاء می کنند. در فصول سرد سال نیز به صورت عایق حرارتی عمل کرده و تهویه بهتری ایجاد می کنند.  شستشوی لباس های پنبه ای کار بسیار آسانی است و مقاومت بالایی هم در برابر سائیدگی دارند.

شرایط نگهداری لباس های پنبه ای

در نگهداری از لباس های پنبه ای باید توجه ویژه ای نمود که به موارد زیر اشاره می شود:

* شستشوی لباس های پنبه ای تنها با استفاده از مایع شوینده حاوی نرم کننده و عدم استفاده از پودر لباسشویی

*  قراردادن به صورت پشت و رو در داخل ماشین لباس شویی (این کار به خاطر اثر سایش بدنه ماشین لباس شویی صورت می گیرد)

*  شستشو در دمای کمتر از ۳۵ درجه سلسیوس

*  عدم تماس مستقیم با نور آفتاب در هنگام  خشک کردن لباس

*  پوشیدن لباس های پنبه ای حداکثر دو روز به صورت متوالی

الیاف ابریشمی

ویژگی لباس های ابریشمی

پارچه‌های ابریشمی نیز از جمله الیاف حیوانی و یکی از قدیمی ترین الیاف هستند که در طول تاریخ توسط انسان شناخته شده اند . پارچه های ابریشمی درخشندگی بالایی داشته و در طول تاریخ همیشه مترادف تجملات بوده  است.

ابریشم نیز همانند پشم قابلیت جذب آب بالایی دارد و شوینده هایی مانند صابون تاثیر بسیار کمی بر روی بافتش می گذارد. لباس بافته شده با ابریشم علاوه بر اینکه عایق حرارتی بوده و برای گرم نگه داشتن بدن لباسی مناسب است، میتواند از دفع و انتقال بار الکتریکی به بدن نیز جلوگیری کند. آقایان به دلیل اینکه سوخت و ساز بالاتری دارند بهتر است از لباسهای بافته شده از ابریشم استفاده نکنند.

الیاف ابریشمی هر چند به محکمی فولاد هستند اما به خاطر نرمی و انعطاف پذیری بالایی که دارند، الیافی پر طرفدار در صنعت پوشاک هستند.

شرایط نگهداری لباس های ابریشمی

*  هر چند پوشاک ابریشمی به راحتی شسته و خشک می شوند، اما بهتر است آنها به خودی خود خشک شوند تا ظاهر اولیه خود را حفظ کنند

*  لباس ابریشمی را باید با آب سرد یا ولرم و شوینده های ملایم شست.

*  الیاف ابریشمی تغییر ناگهانی درجه حرارت را تحمل نمی کنند.

*  در صورت شستن لباس ابریشمی با ماشین لباس شویی، خشک کن را غیرفعال کنید

*  لباس های ابریشمی خود را در مکانی تاریک و خشک نگهداری کنید و از قرار دادن در کاورهای پلاستیکی خودداری کنید

الیاف کتان

ویژگی الیاف کتانی

در گذشته از کتان به عنوان سمبل پاکی استفاده می کرده اند. دلیل آن هم این است که الیاف کتانی سطحی صاف و درخشنده‌ داشته و اصولا کثیفی را کمتر به خود گرفته و زودتر از پنبه نیز تمیز می‌شوند؛ کتان آب را به خوبی جذب  می کند لذا رطوبت بدن را به سرعت به خود گرفته و احساس خنکی در فرد ایجاد می کند. لباس های کتانی موجب داشتن پوستی نرم و لطیف شده و از لاغری غیر طبیعی جلوگیری می کنند.

صاف‌بودن سطح ظاهری الیاف کتانی موجب شده تا نسبت به جذب باکتری و ویروس مقاوم باشد و همین خاصیت موجب شده تا مورد استفاده بهداشتی قرار گرفته  و معمولاً برای تهیه روپوش پزشکان  استفاده شود.

شرایط نگهداری الیاف کتانی

*  شستشوی لباس های کتان به علت ضخامت و نوع جنس آن ها بسیار کار سختی است و به راحتی نمی توان لکه های روی آن ها را برطرف نمود 

*  لکه گیری قبل از شستشو و استفاده از لکه برهای آماده

*  استفاده از سفید کننده (در صورت مجاز بودن) در پارچه های سفید رنگ و  ترکیب آن با نرم کننده به منظور حفظ نرم پارچه

*  لباس های کتان ظریف و نازک را با پودر دستی بشویید

*  در صورت مجاز بودن استفاده از دور کند خشک کن ماشین لباس شویی

*  شستشوی لباس های کتان سفید و روشن با آب گرم و پارچه های تیره با آب سرد

در پایان لطفا با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت مطالب مجله مد و پوشاک برساد و برشاد یاری رسانید.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “معرفی کامل الیاف طبیعی مورد استفاده در صنعت پوشاک

 1. عاطفه ناطقی گفت:

  بسیار عالی و جذاب بود.
  خصوصا قسمت مربوط به لباسهای پنبه ای که این روزها خیلی کاربرد داره.

 2. عاطفه ناطقی گفت:

  ممنونم از مطالب مفید شما
  خصوصا قسمت مربوط به لباسهای پنبه ای که این روزها خیلی کاربرد داره.

 3. فاطمه رجبی گفت:

  بسیار عالی.

 4. فاطمه رجبی گفت:

  لطفا راهنمایی می فرمایید چجوری تشخیص بدیم لباس از چه جنسیه؟

 5. عاطفه ناطقی گفت:

  نوع الیاف پارچه به تفکیک درصد مصرف الیاف بصورت علمی در آزمایشگاههای مخصوص آنالیز پارچه بطور کامل صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *